Най-важното, което трябва да знаете за периода преди раждането

Той се дели на 4 етапа, всеки от които има своите характеристики

27 Февруари 2023 г.
Най-важното, което трябва да знаете за периода преди раждането

Снимка: Getty 

Когато сте бременна, главата, мислите и сърцето ви често стигат до момента, в който ще трябва да се случи чудото на раждането. И се опитвате да бъдете максимално информирани за всичко, което предстои да се случи.

Това е нормална част от подготовката за раждането и желанието за повече информираност е напълно естествено. Специалистите делят този период на 4 етапа. Ето какво трябва да знаете за всеки от тях.

Снимка: Getty

1. Начална фаза: продромален период

По време на първия етап на раждането, т.нар. продромален период, тялото подготвя бебето да се появи на бял свят. В тази фаза има подготвителни контракции, които помагат на тялото да експериментира, да разбере и да се адаптира към новите условия.

Продромалната фаза може да продължи различно – от седмица до дни или няколко часа. Обикновено при последното посещение при гинеколога, може да се забележи промяна на шийката на матката спрямо предходните седмици. Но дори да няма такива индикации, не бива да се притеснявате. В тази фаза е възможно да почувствате дискомфортни контракции в различни часове от деня, наречени контракции на Бракстън Хикс. Не е необходимо да се тича към болницата, поне докато контракциите не станат редовни и не увеличат интензивността си.

Тази фаза на раждането може да бъде изморителна, досадна, безкрайна, но не се притеснявайте. Продължавате с обичайните си ежедневни дейности, хранете се здравословно и опитайте да бъдете максимално спокойни.

Този период при някои жени може да бъде по-продължителен, просто защото бебето има нужда от време, за да се роди. Когато контракциите започнат да стават непоносими и по-чести, полезно е да си вземете по-продължителен душ, който временно да облекчи състоянието. Ако не спрат, тогава отивайте в болницата.

Не се плашете, ако ритъмът на контракциите се промени, забърза или забави. Следвайте това, което тялото ви диктува да правите.

И някои характерни особености на тази фаза:

Слузестата тапа

Много жени започват да се притесняват и отиват в болницата, ако забележат петна от кръв, примесени със слуз.

Загубата на лигавицата може да настъпи по време на латентната фаза или дни преди началото ѝ, но това не e опасен знак. Това просто ви дава малка представа, че нещо се променя и че шийката на матката ви се трансформира. Може обаче да останете спокойно у ​​дома и да изчакате началото на раждането.

Разкъсване на мембраните

Това вече е по-различно. Ако има разкъсване на мембраните и загуба на води, може да проверите и сами какво на практика се случва. Използвайте парче бял плат вместо превръзка и наблюдавайте дали продължавате да губите течност и какъв е цвета на тази течност.

По принцип такова разкъсване може да се случи по всяко време. В 70% от случаите е преди началото на контракциите или по време на контракциите 24 часа преди раждането. Но има случаи, когато изобщо не се разкъсват и в болницата гинекологът „спуква“ околоплодния мехур.

При всички случаи при изтичане на води се налага да отидете до болницата. А проследяването на цвета и количеството може да направите, докато се приготвяте за болницата – тази информация би била от полза за лекаря. След като пристигнете в болницата, ще ви направят преглeд, за да проследят сърдечната честота на плода, ще ви проверят температурата, кръвното налягането, количеството на околоплодните течности и цвета им.

2. Втора фаза: Разкритие

Това е началото на активния период, когато контракциите действат върху шийката на матката и започва нейното разширяване. Ще разпознаете периода по това, че контракциите са редовни, болезнени, а разкритието надвишава 3 см.

Тази фаза продължава средно около 10 часа. За да облекчите състоянието си, дишайте дълбоко, затворете очи и опитвайте да си почивате максимално. Ако е необходимо променете позицията си, залюлейте се, използвайте гласа си, топла вода, но най-вече - дишайте, това най-много помага в този период.

Може да пиете плодови сокове, студен или горещ чай, вода и дори да хапнете захар. Всичко това дава енергия, която ще ви е необходима. Ако ви се гади, просто хапнете нещо, само когато почувствате нужда.

3. Трета фаза: На „изгонване“ на плода

В тази фаза започва усещането за раждане. За вас ще бъде естествено да „избутвате“ бебето през вагиналния канал, докато то се роди (бъде „изгонено“).

След като се достигне пълно разкритие (10 см), често има пауза от 20-30 минути, преди да почувствате, че е настъпил момента, в който трябва да напъвате. Това е и периодът, в който трябва да съберете цялата си енергия. А правилното напъване много прилича на онова, което изпитвате, когато отивате по голяма нужда в тоалетната. Колкото и да е странно сравнението, лекарите го използват като най-практично и ясно за разбиране от бременната, когато настъпи моментът.

След като главата на бебето е във влагалището, ще имате силно усещане за парене, наречено „огнен пръстен“. Дишането е много важно в тази фаза, тъй като вдишванията трябва да са кратки и бързи, за да може да избутвате главата на бебето, докато то се роди.

Няма правилен и грешен начин за напъване. Доверете се на акушерката и лекаря, които ще ви съветват в този момент какво точно да правите и ще ви помагат да го правите по най-добрия начин.

След като главата на бебето излезе навън, ще има малка пауза, по време на която трябва да съберете последни сили и да „изгоните“ бебето.

Снимка: Getty

4. Четвърта фаза: „Раждане“ на плацентата

Около четвърт час след раждането на бебето се появяват слаби маточни контракции, които причиняват отлепването и изхвърлянето на плацентата и нейните придатъци. С малко напъване следва „раждането“ на плацентата, която се проверява от лекаря, за да се увери, че всичко е изхвърлено правилно и напълно.

В тази фаза има умерена загуба на кръв (според СЗО тя не надвишава 500 мл), като състоянието се следи от гинеколога или акушерката.

След раждането, може да останете с бебето или да бъдете разделени (в зависимост от практиката на избраната болница). Важно е в първия възможен момент, след като бебето бъде при вас, да го поставите на гърда и опитате да го кърмите. В началото то само ще я мирише и облизва, но постепенно и интуитивно ще разбере какво се иска от него. А допирът кожа до кожа го успокоява от стреса, който то преживява след като попадне в силно осветения свят от добре защитената си среда.

Този период е полезен и за майката, тъй като допирът до кожата на бебето стимулира производството на окситоцин, което допринася за намаляване на количеството загубена кръв.

Раждането е и време на неподозирани изненади – никога не сте очаквали например, че може да имате толкова сили. Доверете се на тялото си, защото то знае какво е най-необходимо за появата на бебето и след това - как да произвежда мляко, за да го храни. Винаги могат да възникнат непредвидени проблеми, но те могат да се преодолеят стъпка по стъпка.

По материали от Periodo fertile

Да поговорим

Помага ли викането по време на раждане

Да поговорим

Как да разпознаете, че раждането предстои

Да поговорим

Да се върнем на работа без стрес след раждането

Още от Здраве

Илюстрация: Shutterstock

7 разпространени мита за аутизма

Майка с трите си деца. Снимка: Shutterstock

 

От първо лице: как раждах на 20, 30 и на 40 години

Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock

 

9 храни, които децата трябва да избягват при запек

Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock

 

Ако партньорите спят отделно, се радват на добро здраве, смятат учените

Понякога бебето отказва млякото, но има причини.
Снимка: Shutterstock

 

12 потенциални проблема, свързани с адаптираното мляко

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

За детето е важно още от ранна възраст да заобича четенето. 
Снимка: Shutterstock

 

Дете, което плаче и е уплашено. Снимка: Shutterstock

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Дете, което плаче и е уплашено. Снимка: Shutterstock

Мнение на специалиста

Как да предпазите детето от вашите собствени страхове

5 стратегии, които ще ви подкрепят и ще помогнат на хлапето

Илюстрация: Shutterstock

Здраве

7 разпространени мита за аутизма

Всички аутисти са гении и други твърдения, опровергани от специалисти

Меган Маркъл и принц Хари. Снимка: Instagram

Заедно

Меган Маркъл разказа за семейните традиции за Коледа

Преди празника хрцогинята на Съсекс даде дълго интервю

Майка с трите си деца. Снимка: Shutterstock

 

Здраве

От първо лице: как раждах на 20, 30 и на 40 години

Майка на 3 деца разкзва каква е разликата на всяка бременност

Хълцук и дракона Беззъб. Снимка: Forum Film Bulgaria   

Свободно време

На крилата на Беззъб

Политаме към облаците с игралната версия на „Как да си дресираш дракон“

Разтворена книга, букет и чаша кафе. Снимка: Shutterstock

Родител се кара на детето си. Снимка: Shuttersock

Мнение на специалиста

Топ 10 на най-токсичните методи на възпитание

Проверете колко често ги прилагате

Семейство, което се разделя. Илюстрация: Shutterstock

Да поговорим

Разводът - трагедия или нов път

5 факта, с които се сблъсках, когато реших да се разделя със съпруга си, изповед на психолог

Шер и Грег Олман на обложка на албума им „Allman and Woman“ през 1977 г. в Лос Анджелис. Снимка: Getty

Заедно

Шер обясни защо се е развела с Грег Олман 9 дни след сватбата

Бракът с бащата на сина й Илая продължил твърде кратко